Nedenfor finder du holdoversigten over de hold, som Ikast Gymnastikforening tilbyder i den nye sæson fra september 2017 til marts 2018.
Hvis ikke andet fremgår af holdlisten, vil holdene starte op i uge 36.

På de fleste hold er der begrænsede antal pladser, så vent ikke for længe med at tilmelde dig.


Tilmelding til sæsonen 2017/2018 starter søndag den 6. august 2017 fra kl. 10:00
 


 

Holdoversigt - Sæson 2017/2018


Børn med voksne

01 Guldbamser, 2-5 år   02 Brumbasser, 2-5 år
  Instruktører: Lillian Rygaard Jensen
Tommy Rygaard Jensen
    Instruktører: Lillian Rygaard Jensen
Tommy Rygaard Jensen
  Træningsdag: Mandag     Træningsdag: Mandag
  Træningstid: 16:30 - 17:30     Træningstid: 17:30 - 18:30
  Sted: Østre Skole - Gymnastiksal Piger     Sted: Østre Skole - Gymnastiksal Piger
             
03 Børn med voksne, 2-4 år   04 Børn med voksne, 2-5 år 
  Instruktører: Britt Clement Andersen 
Trine Clement Green 
    Instruktører: INSTRUKTØR MANGLER
  Træningsdag: Tirsdag     Træningsdag: -
  Træningstid: 16:30 - 17:15      Træningstid:
  Sted: Østre Skole - Gymnastiksal Piger     Sted: Østre Skole - Gymnastiksal Piger
             
05 Børn med voksne, 2-5 år   06 Blandede Bolcher, 2-5 år
  Instruktører: INSTRUKTØR MANGLER     Instruktører: Lillian Rygaard Jensen 
Tommy Rygaard Jensen 
  Træningsdag: -     Træningsdag: Tirsdag 
  Træningstid: -     Træningstid: 17:00 - 18:00
  Sted: Østre Skole - Gymnastiksal Piger     Sted: Hyldgårdsskolen - Gymnastiksal 
             
         
             
             
             
             
 

Drengehold

07 Banditterne, drenge 4-5 år   08 Krudtuglerne, drenge 0.-3. kl.
  Instruktører: INSTRUKTØR MANGLER     Instruktører: INSTRUKTØR MANGLER
  Træningsdag: Onsdag     Træningsdag: Mandag
  Træningstid: 17:00 - 18:00     Træningstid:  
  Sted: Hyldgårdsskolen - Gymnastiksal     Sted: Hyldgårdsskolen - Gymnastiksal
             
09 Drenge med drøn, 4.-6. kl.       
  Instruktører: INSTRUKTØR MANGLER        
  Træningsdag: Mandag        
  Træningstid:          
  Sted: Hyldgårdsskolen - Gymnastiksal        
 

Spring og rytme for piger

10 Micro Badut, piger 4-5 år   11 Micro Badut, piger 4-5 år
  Instruktører: Vibeke Vinther     Instruktører: INSTRUKTØR MANGLER
  Træningsdag: Onsdag      Træningsdag:
  Træningstid: 16:00--17:00     Træningstid:
  Sted: Hyldgårdsskolen - Gymnastiksalen      Sted: Østre Skole - Gymnastiksal Piger
             
12 Mini Badut, piger 0. kl.   13 Maxi Badut, piger 1. kl
  Instruktører: Matilde Maul 
Cecilie K. Hansen 
    Instruktører: Pernille Ritter
Emma Usai 
  Træningsdag: Torsdag      Træningsdag: Onsdag
  Træningstid: 16:00-17:00     Træningstid: 18:00 - 19:00
  Sted: Hyldgårdsskolen - Gymnastiksal     Sted: Hyldgårdsskolen - Gymnastiksal
             
14 Mega Badut, piger 2. kl.   15 Super Badut, piger 3. kl.
  Instruktører: Alberte Mosegaard
Julie Skovdal
Signe Kusk 
    Instruktører: Heidi Lykke
 
  Træningsdag: Tirsdag      Træningsdag: Torsdag
  Træningstid: 15:45 - 17:00     Træningstid: 17:00 - 18:15
  Sted: Hyldgårdsskolen - Gymnastiksal     Sted: Hyldgårdsskolen - Gymnastiksal
             
16 Salto Piger, 4.-5. kl.      
  Instruktør:          
  Træningsdag: Tirsdag        
  Træningstid: 19:00 - 20:15        
  Sted: Hyldgårdsskolen - Gymnastiksal        
 

Mixhold

17 Maxi Mix, 0.-3. kl.   18 Juniormix, Piger fra 6. kl. og Drenge fra 7. kl.
  Instruktører: Lillian Rygaard Jensen
Tommy Rygaard Jensen
    Instruktører: Jimmy Melhedegaard
Jonas
Julie Maul 
  Træningsdag: Tirsdag     Træningsdag: Mandag
  Træningstid: 18:00 - 19:00     Træningstid: 19:30 - 21:00
  Sted: Hyldgårdsskolen - Gymnastiksal     Sted: Hyldgårdsskolen - Gymnastiksal
 

Rytmehold for piger

19 Dansepiger, 1.-2. kl.   20 Dansepiger, 3.-4. kl.
  Instruktør: Ditte Tind 
Sandra Nikolajsen 
    Instruktører: Anne Falkenberg 
Ulrikke Falkenberg 
  Træningsdag: Torsdag      Træningsdag: Mandag 
  Træningstid: 17:00 - 18:00     Træningstid: 15:45 -17:00
  Sted: Østre Skole - Gymnastiksal Piger      Sted: Hyldgårdsskolen - Hal B
             
21 Rytmepiger, 4.-6. kl.   22 Funk, 6. kl. og opefter
  Instruktører: Cecilie Albertsen 
Julie G. Andersen 
    Instruktører: Julie Maul 
  Træningsdag: Onsdag      Træningsdag: Mandag
  Træningstid: 17:15 - 18:30      Træningstid: 17:00 - 18:30
  Sted: Østre Skole - Gymnastiksal Piger      Sted: Hyldgårdsskolen - Hal B
 

Voksenhold

23 Kropsbevidsthed   24 Motionsmænd med svømning
  Instruktør: Karen Nissen     Instruktør: Alf Steen Jessen
  Træningsdag: Mandag - starter den 18. september     Træningsdag: Mandag
  Træningstid: 08:30 - 09:30     Træningstid: 18:15 - 19:00
  Sted: Danmarksgade 1A, Ikast Fysioterapi     Sted: Ikast Svømmecenter - Gymnastiksalen
25 Motionsmænd med svømning 26 Cross Gym for mænd (18-99 år)
  Instruktør: Anni Møller Pedersen Instruktører: Søren Hansen
Jesper Andersen
  Træningsdag: Mandag Træningsdag: Torsdag
Træningstid: 19:00 - 19:45 Træningstid: 19:45 - 21:00
Sted: Ikast Svømmecenter - Gymnastiksalen Sted: Hyldgårdsskolen - Gymnastiksalen
             
27 Hockey/Floorball for kvinder (18-99 år)   28 Step/styrke
  Instruktør: Tina Ritter     Instruktør: Anita Klynge
  Træningsdag: Tirsdag      Træningsdag: Onsdag
  Træningstid: 17:30 - 18:30     Træningstid: 19:00-20:00
  Sted: Østre Skole - Gymnastiksal Piger     Sted: Hyldgårdsskolen - Gymnastiksalen
             
29 Gymnastik for alle kvinder (hel sæsen)   29a Gymnastik for alle kvinder (efterår 2017)
  Instruktør: Jette Gøth     Instruktør: Jette Gøth
  Træningsdag: Mandag     Træningsdag: Mandag
  Træningstid: 18:15 - 19:30     Træningstid: 18:15 - 19:30
  Sted: Hyldgårdsskolen - Gymnastiksal      Sted: Hyldgårdsskolen - Gymnastiksal 
             
29b Gymnastik for alle kvinder (forår 2018)      
  Instruktør: Jette Gøth        
  Træningsdag: Mandag        
  Træningstid: 18:15 - 19:30        
  Sted: Hyldgårdsskolen - Gymnastiksal         
Ikast Gymnastikforening | 7430 Ikast | info@ikastgymnastikforening.dk | Cvr.nr.: 33011008